معرفی ساغریسازان "قدیمی ترین محله شهر رشت" و فاصله آن تا هتل صبوری

معرفی ساغریسازان

سفر به اماکنی که رنگ و بویی تاریخی و قدیمی دارد همواره از علاقه مندی های گردشگران و مسافران مختلف سرتاسر جهان است. در این بین وجود محلات قدیمی در بافت تاریخی شهر از جمله جاذبه هایی است که توجه افراد با سلایق مختلف را به خود معطوف می نماید. استان گیلان و شهر رشت از جمله مناطقی هستند که علاوه بر برخورداری از طبیعت ناب و اصیل خدادادی، از نقاط تاریخی و کهن بسیار زیادی نیز تشکیل شده است که همواره ویژگی بافت تاریخی و کلاسیک خود را در لابه لای ساخت و سازهای امروزی شهری، حفظ نموده است. در این بین، یکی از قدیمیترین و تاریخی ترین محله های شهر رشت، محله ساغریسازان است که به نوعی در بسیاری از کتب و منابع مکتوب شده تاریخی، از آن به عنوان اولین محله شهر رشت نام برده اند. 

واژه ساغری به معنای نوعی چرم دباغی شده است که از آن برای دوختن کفش استفاده می گشت. در گذشته محله ساغریسازان در گذشته از محلات اعیان نشین رشت محسوب میشده که بواسطه سکونت افراد اعیانی و ثروتمند، از اعتبار بالایی برخوردار بود. محله ساغریسازان از جمله محدود محلاتی در شهر رشت است که کوچه های تنگ به همراه مغازه های قدیمی، زیارتگاه ها، مدرسه، مسجد و حمام های قدیمی را در دل خود دارد. وجود دو بعقه زیارتی آقا سیدعباس و آقا سید اسماعیل از جمله اماکنی هستند که روزانه شاهد حضور پرشور شهروندان شهر رشت و سایر مسافران به منظور ادای فریضه های دینی و زیارت هستیم. حمام حاجی یکی دیگر از بناهای تاریخی این شهر است که متأسفانه امروزه تنها سردر کاشی کاری شده از آن بنای تاریخی باقی مانده است و داخل آن به دلیل مخروبه بودن، برای عموم قابل استفاده و بازدید نیست.

در محله ساغریسازان خانه ای وجود دارد که به خانه سمیعی ها معروف است. سمیعی ها خاندان سرشناسی بودند که امروزه به عنوان هویت تاریخی و فرهنگی رشت محسوب می گردند. عمارت سمیعی شامل بنایی دو طبقه است که در زمان قاجار احداث شده و امروزه به عنوان آثار ملی ایران ثبت گردیده است. این عمارت دارای حیاطی وسیع با درختانی انبوه و سرسبز است که امروزه به خانۀ فرهنگ گیلان تبدیل شده و در آن فعالیت های هنری و فرهنگی مختلفی به اجرا در می آید.

شاید از برخی اهالی قدیمی محله ساغریسازان شنیده باشید که به این محله گلدسته نیز می گویند علت این امر وجود یک گلدستۀ قدیمی چهارده متری در جوار مسجد ساغریسازان است. البته این گلدسته در زلزله سال 1369 دچار ترک خوردگی شد که البته به منظور حفظ امنیت شهروندان و بازدیدکنندگان، این گلدسته بطور کلی تخریب و مجددا ساخته شد. اما با این حال این گلدسته همچنان به عنوان نماد قدمت محله ساغریسازان محسوب می شود.

وجود مجموعه اماکن قدیمی و تاریخی و هم­چنین امکانات گردشگری از قبیل زیارتگاه­ها، مراکز خرید و ....، دلایل لازم و کافی را فراهم ساخته تا هر شخصی که به شهر رشت سفر می کند خواهان و خواستار بازدید از محله قدیمی شهر رشت باشد و تجربه دلچسبی از این بازدید را برای خود و عزیزانش  فراهم سازد. بنابراین این نکته برای میهمانان و گردشگرانی که قصد رزرو هتل در رشت را دارند و به دنبال اجاره هتل ارزان در رشت هستند وجود دارد که مجموعه هتل صبوری با امکانات مناسب و خدمات با کیفیت بالا در فاصله 900 متری محله ساغریسازان قرار دارد و میهمانان هتل صبوری ظرف مدت 11 دقیقه از طریق پیاده روی می توانند به محله ساغریسازان مراجعه نموده و از جاذبه­ های تاریخی و دیدنی این محله دیدن کنند.