اماکن زیارتی و سیاحتی نزدیک به هتل صبوری رشت (بخش اول- بقعه خواهر امام)

اماکن زیارتی و سیاحتی نزدیک به هتل صبوری رشت (بخش اول- بقعه خواهر امام)

یکی از قدیمی­ ترین و معروف ­ترین اماکن متبرکه رشت، زیارتگاه خواهر امام نام دارد که در ضلع شرقی خیابان مطهری رشت واقع شده است. فاطمه اُخری که یکی از دختران بزرگوار امام موسی کاظم (ع) و خواهر امام رضا (ع) بود، با نام مصطلح خواهر امام در میان مردم استان گیلان و مخصوصا شهروندان شهر رشت شناخته شده است. در گذشته بقعه خواهر امام، با نام «لاله شوی» خوانده می­ شد به طوری که در کتاب «تاریخ گیلان و دیلمستان» که توسط ظهیرالدین مرعشی در قرن نهم هجری نوشته شده بود، از عبارت «لاله شوی» به عنوان نام بقعه خواهر امام یاد شده است. بقعه خواهر امام در دوره قاجار مرمت شد و مورد توجه بسیاری از مردم محلی آن دوران قرار گرفت و همچنین در زمان مشروطه، محلی برای تحصن و تظاهرات مردمی به شمار می­ آمد. امروزه بسیاری از اهالی شهر رشت و استان گیلان و هم­چنین گردشگرانی که به اجاره هتل در رشت اقدام نموده ­اند و در این شهر اقامت دارند، برای ادای نذورات خود به بقعه خواهر امام رشت مراجعه کرده و حتی در برخی مواقع، سفره­ های نذری خود را برای رفع حاجت در این آرامگاه قدیمی پهن می­ کنند.

برای آن دسته از گردشگرانی که استان گیلان و شهر رشت را برای سفر انتخاب کرده ­اند و قصد رزرو هتل در رشت را دارند، گفتنی است که بقعه خواهر امام در محله ساغریسازان قرار دارد. ساغریسازان جزء قدیمی­ ترین و اولین محله­ های رشت است که علیرغم نوسازی ­های انجام شده در زمان کنونی، هنوز بافت معماری سنتی خود از قبیل بناهایی با دیوارهای خشتی و سقف­های سفالی را حفظ نموده است. بدون شک، ساغریسازان نمونه بارزی از مفهوم سنت و تاریخ در بافت شهری است. مغازه­ های کهن در راسته بازار ساغریسازان به همراه کسبه­ های قدیمی آن که برخی از آنان با حضور  70 ساله در آن منطفه، وفاداری خود را به بافت سنتی ساغریسازان نشان داده­ اند، کوچه­ های باریک با خانه هایی که قدمت آنان به بیش از صد سال نیز می ­رسند، مسجد آقا سيدعباس و آقا سيداسماعيل از فرزندان امام ‌موسي‌كاظم(ع)، حمام های قدیمی نايب، برليانت و حاجی و بقعه خواهر امام در کنار یکدیگر به راستی جذابیتی مثال زدنی را در این محله قدیمی ولی باصلابت رقم زده اند و ما روزانه شاهد طیف گسترده ای از حضور اقشار مختلف جامعه در آن جا هستیم.

هتل صبوری رشت به گردشگران و میهمانان محترمی که علاوه بر سفر به شمال کشور، به دنبال رزرو هتل در رشت نیز هستند پیشنهاد می ­نماید که لذت بازدید زیارتی و سیاحتی از این محله قدیمی و بقعه خواهر امام را از دست ندهند و با قدم زدن بر روی پیاده رو های سنگفرش شده این محله، خاطرات خوش و ماندگاری را برای خود و عزیزانشان رقم بزنند. به لحاظ میزان مسافت و نزدیکی بین بقعه خواهر امام و هتل های شهر رشت، می توان اذعان داشت که هتل صبوری کمترین میزان مسافت را با بقعه خواهر امام دارد و حد فاصل بین این هتل تا محله ساغریسازان و بقعه خواهر امام حدود 1 کیلومتر است و رسیدن به آن از طریق پیاده روی حدود 15 دقیقه و از طریق اتومبیل حدود 5 دقیقه امکانپذیر است.