معرفی تالاب عینک رشت

معرفی تالاب عینک رشت

در سراسر شهر رشت، جاذبه های گردشگری زیبا و بسیار متنوعی وجود دارد. وجود این جاذبه های فراوان و دیدنی از انواع مختلف تاریخی، طبیعی، تفریحی و ... موجب شده تا شهر رشت به عنوان یکی از شهرهای محبوب برای مسافران شناخته شود. پس از سفر به شهر رشت، نباید فرصت بازدید از بزرگترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ استان گیلان را به راحتی از دست داد. این تالاب، عینک نام دارد و در سمت جنوب شرقی شهر رشت قرار گرفته است. دلیل نامگذاری آن، این است که اگر از بالا به این تالاب نگاه کنیم، کاملا شبیه یک عینک به نظر می آید. پهنه ساحلی این تالاب چیزی حدود 163 هکتار و پهنه آبی آن بیش از 40 هکتار می باشد.

پوشش گیاهی این تالاب، بسیار متنوع است. برخی از گیاهان مهم موجود در این تالاب، انار وحشی، ازگیل، خیزران و لاله تالابی می باشند. هم چنین انواع ماهیان مانند ماهی قزل آلا و ماهی سفید در این تالاب پرورش داده می شوند که به همین دلیل، امکان ماهیگیری نیز در این تالاب فراهم شده است. هم چنین، حضور پرندگان مختلف نیز جلوه دیگری از زیبایی و منظره طبیعی را به این تالاب بخشیده است. لازم به توضیح است که این تالاب بزرگ و دیدنی، هر ساله میزبان بسیاری از پرندگان مهاجر می باشد که به صورت موقت و اغلب کوتاه مدت در این مکان اقامت خواهند داشت.

از دیگر دلایلی که تالاب عینک را به یک مکان مناسب برای گردشگران تبدیل کرده است، همجواری این تالاب با پارک دانشجو می باشد. پارک دانشجو که در جنوب تالاب قرار دارد، یکی از پارک های بزرگ و زیبای شهر رشت است که لذت پیاده روی در نزدیکی و همسایگی تالاب بزرگ عینک را به شما هدیه می دهد. در این پارک، یک آبگیر طبیعی وجود دارد که از امتداد تالاب عینک تشکیل شده است و به نوعی ارتباط این تالاب با پارک دانشجو را به خوبی نشان می دهد. امکانات و تجهیزات ورزشی و تفریحی محدودی نیز در این پارک قرار گرفته است. هم چنین می توانیم از باغ سالار، پل خشتی چمار سرا و بوستان مفاخر رشت به عنوان دیگر مناطق دیدنی اطراف تالاب عینک نام ببریم. قطعا وجود چنین اماکنی در همسایگی یکدیگر، کل این منطقه را تبدیل به یک موقعیت ایده آل برای مسافران، جهت گذران اوقات سفر خود می نماید.

میهمانان و گردشگران عزیزی که قصد رزرو هتل در رشت را دارند تا بتوانند به صورت موقت در این شهر اقامت داشته و از نقاط دیدنی آن بازدید نمایند، می توانند از خدمات هتل صبوری بهره مند شوند. هتل صبوری رشت که در فاصله حدودا هفت کیلومتری تالاب عینک قرار دارد، به عنوان هتل ارزان در رشت، با امکاناتی مانند تاکسی سرویس، اینترنت پر سرعت، کافه و رستوران و ... انتخاب مناسبی جهت اقامت گردشگران عزیزی خواهد بود که قصد بازدید از تالاب بزرگ عینک و سایر اماکن و نقاط دیدنی و فرهنگی شهر رشت را دارند. لازم به توضیح است که فاصله هتل صبوری با فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت 8 کیلومتر (معادل حدودا 20 دقیقه با اتومبیل) و با پایانه مسافربری شهر رشت حدود 5 کیلومتر (معادل حدودا 12 دقیقه با اتومبیل) می باشد.